haiKadınlar ve saçları.. Bu iki kelime aslında çok şeyi özetliyor fakat yüzeysel de olsa ifade etmek gerekirse, bir kadının en önemli aksesuarı saçıdır. Yani üzerinde dünyanın en ünlü tasarımcılarının elinden çıkmış bir kıyafette olsa saçlarının görüntüsünden emin değilse, kendinden de emin olamaz. Kendinden emin olmayan bir kadının da şık görünemeyeceği malum.

Hayatın her alanında olduğu gibi moda, saç-makyaj söz konusu olduğunda da özgüven her şeyin önüne geçer. Hele bir de söz konusu olan gelin saçı ise, neredeyse akan sular durur. Bir kadının hayatındaki en önemli günlerden biri olan düğününde herkesten daha güzel ve dikkat çekici olmak istemesi gayet normaldir.

Tabi bu da kendine yakışan ve onu yansıtan bir gelinlik ve ona uygun bir saç modeli ile mümkündür. Gelin adayları nasıl ki aylar öncesinden gelinlik modelleri araştırıp hatta yüzlercesini deniyorsa, aynı durum gelin saçı için de geçerlidir. Dergilerden, ilgili internet sitelerinden araştırıp en beğendikleri saç modellerini kapıp doğrudan kuaförlerine giderler ve aynı şekilde saç provaları yapılır. Sonuçta sizin ne istediğinizin önemi olduğu kadar kuaförünüzün de ne söylediğine kulak kabartmalısınız.

O size yüzünüze yakıştıracak modeli bulmanızda yardımcı olacaktır. Tabii genel geçer ifadelerin dışında bir de yazılı olmayan ama moda literatüründe de yer alan bazı ufak ama önemli ayrıntılar vardır. Örneğin yakası kapalı ya da uzun kollu bir gelinlik tercih etmeniz halinde saçlarınızı ısrarla açık bırakmak istemenizin bir anlamı yoktur. Tamam, kadınız ve her daim saçlarımızla arz-ı endam etmek isteriz.

Ancak böyle bir gelinlik modeli ile saçlarınızı açık bırakırsanız hele de saçlarınız uzun ise gelinliğinizi gölgelemekten başka bir işe yaramaz. Üstelik omuz ve boyun kısmınızda bir kargaşa yaratır. Tam tersine toplu bir saç ile hem gelinliğinizden rol çalmamış olursunuz hem de boyunuz daha uzun görünür. Ama straplez ya da ince askıları olan bir model tercih ettiyseniz saçlarınıza açık olacak şekilde istediğiniz modeli verebilirsiniz. Hatta kır düğünü gibi açık alanda bir organizasyon yapacaksanız belki saçlarınıza çiçeklerden oluşan bir taç bile takabilirsiniz. Neden olmasın?