natokAbiye giymek biz kadınları biraz geren bir durumdur. Yani abiye seçimi başlı başına zor olduğu gibi, yakışanı bulmak ve kokoş olmak yerine zarif görünmeyi becermek biraz özen ister. Bu nedenle benim önerim yakın tarihte abiye giymenizi gerektirecek bir organizasyona katılacaksanız, son ana kadar beklemeden elbise arayışına girmenizdir. Çünkü karar vermeniz biraz zaman alabilir.

Özellikle de çok yakın olduğunuz birinin düğününe hazırlanıyorsanız, en şık olma çabanız sizi yanlışa sürükleyebilir, aman dikkat! Peki, özel gecelere hazırlanmak sadece doğru abiyeyi seçmekle bitiyor mu? Elbette hayır, bunun ayakkabısı var, çantası, takısı ve her şeyden önce makyajı var. Evet, doğru duydunuz makyaj. Maalesef hangi düğüne gitsem çevremde boya küpüne düşmüş kadınlar görüyorum.

Bir kere yazılı olmayan ama bu işlerden biraz da olsa anlayan her kadının bildiği bir kural vardır. O da üzerinizde tek bir star olması gerektiğidir. Yani eğer gösterişli bir elbise seçtiyseniz, makyajınızı da aynı güçle abartmak yerine tam tersine sade tutmalısınız. Ya da sade bir elbiseyi gösterişli bir makyajla patlatmayı da deneyebilirsiniz. Ama ikisini aynı anda kesinlikle yapmayın çünkü üzerinizde öne çıkmak için birbiriyle yarışan birçok obje varmış gibi görünüyor ve bu da sizi maalesef şıklıktan uzaklaştırıyor.
Abiye makyajı yaparken öncelikle öne çıkmasını istediğiniz bölgeye karar vermelisiniz. Yani gözlerinizin ön planda olmasını istiyorsanız koyu renk iddialı bir göz makyajı ile kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Ancak bu defa dudaklarınızı yok etmeniz gerekiyor. Mesela koyu renk gözlere ben ten rengi rujları çok yakıştırıyorum.

Gözler ön planda ve dudaklarınız geri planda kalacak ki bu da sizi son derece çekici gösterecektir. Fakat siyah göz farı ile alev alev yanan kırmızı bir ruj sürerseniz, işte o zaman benim için sınıfta kalırsınız. Yanlış anlaşılmasın ben kırmızı ruja karşı filan değilim. Tam tersine bende günlük hayatta çok sık kullanırım. Benim karşı olduğum her şeyin birbiriyle yarışmasıdır. Kırmızı ya da başka iddialı renkte bir ruj kullanacaksanız, iddialı gözlerden vazgeçmeniz gerekecektir.