makeupKadınız ve makyajı severiz. Bu bizim uzmanlık alanımız ve her durumda güzel görünmek isteriz. Fondötenler, allıklar, maskaralar, rujlar, farlar derken kozmetiğin sonsuz dünyasında kendimizi kaybedebiliriz. Ancak bazen fazla sevmekten insan hata yapar ya, işte makyaj konusunda da bazı hatalar yapabiliyoruz. Örneğin, yüzümüzde kusurlu olduğunu düşündüğümüz bölgeleri kamufle etmek yerine farkında olmadan daha çok ön plana çıkarabiliyoruz ya da gözleri ve dudakları aynı anda abartarak gündüz saatlerinde düğün makyajı ile gezebiliyoruz. İşte bunlar aslında sizin var olan güzelliğinizi gölgelediği gibi rüküş görünmenize de sebep olabilir.

Aslında makyaj yapmak demek her şeyden biraz biraz sürmek değil, tam tersine gerekli olan bölgelere yeterli dokunuşu yapabilmektir. Mesela göz kapaklarınızın düşük olduğundan ve yaptığınız göz makyajının istediğiniz gibi durmadığından şikâyet ediyorsunuz, yapmanız gereken şey göz kapaklarınızı kalkık gösterecek uygulamalarda bulunmaktır. Nasıl mı? Örneğin eyeliner ya da göz kalemi uygularken onu göz kapağınızın bittiği noktadan biraz yukarıya doğru çekmelisiniz.

Bu sayede olduğundan daha kalkık göz kapaklarına sahip olursunuz. Birçok kadın kaşlarının düşüklüğünden de şikâyet eder. Çünkü kaşlar gerçekten önemlidir, özellikle makyajı gösteren en önemli ayrıntılardan biridir. Düşük kaşlar için de yapmanız gereken kaş diplerinize çok parlak olmayan hafif sedefli beyaz far sürmektir. Bu gözünüzle kaşınız arasındaki mesafeyi daha geniş göstereceği için kaşlarınız da kalkık görünecektir.

Bunların dışında kadınlarda en sık duyduğum şikâyetlerden biri de yüz hatlarının yuvarlak ve yanaklarının dolgun olması. Bana göre bu bir kusur değil ama bazı hemcinslerim zayıf olmalarına rağmen yüzlerinin çok etli göründüğünü düşünüyorlar. Hanımlar no stres! Her şeyin olduğu gibi bunun da basit bir çözümü var. Allığınızı sürerken yatay ya da dairesel hareketlerle değil de şakağınızdan çenenize doğru yani neredeyse dikey şekilde sürmeye çalışın. Tabi bu sırada yanağınızın ortasından bir şerit geçiyormuş gibi görünmesine de izin vermemelisiniz. Gördüğünüz gibi sevgili hemcinslerim her şeyin birkaç ufak hile yardımıyla çözümü var. Malum kadınlarda çözüm önerisi bitmez, her durumu alnımızın akıyla kotarmayı biliriz :)