Elif Şafak’tan Yine Bir Bomba İskender

Elif Şafak bu kitabında aşkı incelemiş. Ama öyle bildiğinizi sandığınız sıradan bir aşk romanı demek, bu esere haksızlık olur. Kitapta hem masumca duyulan bir aşk ve bu aşk ile yapılan ve belki hata olarak adlandırılan bazı olaylar anlatılıyor.

Kitap-KurduArdından aile içinde yaşanan maddi ve manevi sıkıntılar ve bunlarla birlikte ailenin sürüklendiği bir felaket var. Ben bu kitabı okurken ister istemez kendimi sorguladım. Ben nasıl bir insanım? Acaba iyi bir âşık mıyım? Kavgacı bir insan mıyım? Yoksa kendimi modern olarak tanımladığım halde başıma gelen en ufak olayda oto kontrolümü kaybedebilir miyim?

Kitabı okuduğunuzda emin olun siz de bu ve buna benzer soruları kendinize soracaksınız. Çünkü siz istemeseniz bile sizi içsel bir yolculuğa çıkaran bir kitap. Bütün bu olaylar silsilesinin içinde bir de kardeşler arasında yaşananlar var. Yaşadıkları kötü olayın etkisi ile birbirinden kopan, birbirini yok sayan ama aslında kalbinin derinliklerinde sakladıkları bir kardeş sevgisi var.

Hepimizin bildiği ama bir türlü başımıza gelmeden anlayamadığımız bazı olaylar vardır ya, işte bu kitabın içeriği biraz öyle. Nasıl ki, insan en çok sevdiği insanı acıtıyorsa, burada da aynı durum yaşanıyor. Aslında çok ütopik bir durum yok burada, gerçekten de her birimiz en çok kime kırılırız, en çok kime kızarız ya da en kimi üzeriz bir düşünsenize. En çok sevdiklerimizdir öyle değil mi? Peki, bu insanlar kimlerdir? Tabii ki ailemizdeki bireylerdir. Bunlar çok sıradan ve çevrenizdeki her insanın yaşadığı duygusal çöküntüler gibi gelse de kulağınıza, Elif Şafak’ın usta kaleminden o kadar güzel ve etkileyici bir şekilde dökülmüş ki, etkisi altına girmemek mümkün değil.

Kısacası, ben bu kitabı önerilesi kitaplar listemde ilk sıraya alabilirim. Çünkü gerçekten beğendim, etkilendim ve tekrar okumayı düşünüyorum. Siz de bu aralar birkaç sayfa karıştırmak niyetindeyseniz, neden bu kitabı denemeyseniz ki? Üstelik hemen her kitapçıda da rahatça bulabilirsiniz. Bu arada unutmadan şunu da söyleyeyim, hikayenin içinde bir sürpriz de sizi bekliyor olabilir.