souravEbeveynlerin en çok sevdiği şeylerden biri çocukları ile vakit geçirmektir. Özellikle de çalışan anne babalar için bu daha özel bir durumdur. Eğer şartlar el veriyorsa aylar öncesinden tatil planları yapılmaya başlanır ve çocuklar için son derece heyecan verici bir durum olduğundan tatile gidecekleri güne kadar hayal kurarlar.

Düşünüyorum da, onların gözünden bakıldığında ne kadar huzur verici ve özel bir duygu olsa gerek. Ancak bu heyecan verici tatil serüvenleri ebeveynler için bazen yorucu bir savaşa dönüşebiliyor. Özellikle de çocuğunuz küçükse, bu daha da sık karşılaşılan bir durum haline geliyor. Her yıl tatile giden biri olarak yaptığım gözlemler doğrultusunda şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, birçok aile tatil için doğru oteli seçemiyorlar. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim. Şöyle açıklayayım, birçok ebeveyn otel seçimi yaparken kendi kriterlerini ön planda tutacak şekilde seçimler yapıyorlar.

Mesela havuzun büyüklüğü, büyükler için su parkının bulunup bulunmadığına dikkat ediyorlar. Eğer böyle bir seçim yaparsanız, siz su kaydırağından eğlenerek kayarken, çocuğunuzun oturup sakince sizi izlemesini bekleyemezsiniz. Bunu hiçbir çocuk yapmaz. Haklı olarak o da kaymak isteyecek ve bunu her istediğinde sizinle yapması gerekecek. Üzgünüm ama bunu siz istediniz. Böyle bir otel ya da tatil köyü yerine içinde çocuk havuzu ve çocuklar için su parkı bulunan, çocuklara özel animasyonların yapıldığı hatta gün içinde saatlerce bir gözlemci ile birlikte oyun oynayabileceği bir otel seçseydiniz tatilinizden hem siz keyif alırdınız hem de çocuğunuz yaşıtları ile vakit geçirirken daha çok eğlenirdi.

Tabii ki yine kontrol sizde olacak ama bu sayede kendinize de vakit ayırabileceksiniz. Bunlar önemli detaylar, bir de işin mutfak kısmı var. Yani açık büfe olan otellerde hepimizin yaptığı gibi tıka basa yemek yemek maalesef bir gelenek haline geldi. Bu da çocukların midesini bozmasına sebep olabiliyor. Ben de bir anne olarak şunu söylemeliyim ki, bu durumu defalarca yaşadım ve artık daha temkinli davranıyorum. Yapmanız gereken, biraz zor olsa da çocuğunuzun yemek düzenini tatilde de olsa kontrol altında tutmaktır.

Diyelim ki akşam olduğunda biraz stresden uzaklaşarak kendinize rulet oyna diyebilirsiniz. Bu seferde çocuğunuzu odada bırakarak casino’ya inmek ile odada oturup TV izlemek arasında kalabilirsiniz. Bu bakımdan bir tatil planı yaparken kendinizi değil çocuklarınıza yönelik yerler tercih etmeniz sizi ikilemlerden kurtaracaktır.