holidayTatil kelimesi size ne çağrıştırıyor? Gerçeği söylemek gerekirse birçokları gibi benim için de tatil, tepede parlayan pırıl pırıl bir güneş, mavinin her tonuna ev sahipliği yapan uçsuz bucaksız bir deniz ve sere serpe güneşlenebileceğim bir kumsal demektir. “Tatil ille de 40 derece sıcağın altında kavrulmak demek değildir” diyenleri duyar gibiyim. Evet, haklısınız, bazı insanlar denizden hoşlanmaz, güneş sevmez, bronzlaşmak onlara göre değildir. Serin havaları hatta kış tatillerini daha çok severler. Ancak üzgünüm. Bu durum benim için geçerli değil.

Özellikle de tatilin en keyif aldığım yanı alışverişe çıkmak ve bavul hazırlamaktır. Bu işten gerçekten büyük keyif alıyorum. Her kadın gibi benim de tatil bavuluma koyduğum ilk şey farklı renkler ve modellerdeki bikiniler olur. Zaten kış boyu bu tatil için spor yapıyor ve form tutmaya çalışıyorsak bunu da hak ediyoruz öyle değil mi? Peki, tatil bavulunda başka neler olmalı? Tabii ki büyük hasır şapkalar, hem başınızı hem de yüzünüzü güneşe fazlasıyla maruz kalmaktan korur. Bir de tercihinizi bikininize uygun renklerden yana kullanırsanız, plajda dikkat çekeceğinizden şüpheniz olmasın. Bikini ve şapka tamam, sırada olmazsa olmazların başında gelen güneş kremleri var.

Kesinlikle amacınız kendinizi bir piliç gibi döne döne yakmak değil, kontrollü bronzlaşmak olmalıdır. Bu nedenle koruma faktörü olan kremleri tercih etmelisiniz. Endişelenmeyin her halükarda arzu ettiğiniz bronzluğa ulaşacaksınız. Koruyucu kremin yanında bir de iyi bir nemlendiriciye ihtiyacınız olacak. Günün sonunda duş sonrası vücudunuzu ve yüzünüzü nemlendirmeniz şarttır. Ve tabii güneş gözlüğü, bence bir tatil bavuluna koyabileceğiniz en gösterişli aksesuarınız farklı modellerdeki güneş gözlükleriniz olacaktır. Düşünsenize her gün havuza ya da plaja inerken farklı gözlükler takmak sizce de havalı olmaz mıydı?

Bunlar dışında, şık ama bir o kadar da konforlu plaj terliğine ihtiyacınız olacaktır. Tabii bunu seçerken altının kaymadığından ve kesinlikle ayağınızın rahat edeceğinden emin olmalısınız. Sakın ola kokoş ruhunuzun sizi ele geçirmesine izin verip de plaja yüksek topuklu terliklerle inmeye kalkmayın. Çünkü bu gerçekten gülünç oluyor.